Przejdź do treści
Data publikacji
27/12/2017
Aktualizacja
20/07/2023
Profile picture for user superadmin
Redakcja PSBT

Od 1 stycznia 2018 roku koszty uzyskania przychodów w wysokości 50% stosowane będą wyłącznie do działalności twórczej. Zmiana w ustawie o PIT: podwyższony zostaje limit stosowania 50 proc. kosztów uzyskania przychodów do kwoty 85 528 zł rocznie, czyli o sto procent.

Z wyższych kosztów mogą korzystać tylko wymienieni w ustawie o PIT twórcy zajmujący się określonym rodzajem działalności w zakresie:

  • architektury, architektury wnętrz, architektury krajobrazu, urbanistyki, literatury pięknej, sztuk plastycznych, muzyki, fotografiki, twórczości audiowizualnej, programów komputerowych, choreografii, lutnictwa artystycznego, sztuki ludowej oraz dziennikarstwa,
  • badawczo-rozwojowej oraz naukowo-dydaktycznej,
  • artystycznej w dziedzinie sztuki aktorskiej i estradowej, reżyserii teatralnej i estradowej, sztuki tanecznej i cyrkowej oraz w dziedzinie dyrygentury, wokalistyki, instrumentalistyki, kostiumografii, scenografii,
  • w dziedzinie produkcji audiowizualnej reżyserów, scenarzystów, operatorów obrazu i dźwięku, montażystów, kaskaderów,
  • publicystycznej.

Na zmianach opodatkowania twórców niektórzy podatnicy zyskają, ale bardzo szerokie grono twórców straci, m.in.: z branży IT, w tym z zakresu copywritingu, coachingu czy analiz, a także tłumacze, geodeci, inżynierowie, projektanci, specjaliści IT poza programistami, doradcy specyficznych branż, marketingowcy, szkoleniowcy.

"Zatem to nie zawód determinuje uprawnienie do skorzystania z 50 proc. kosztów uzyskania dla twórców, tylko przesłanka, czy w ramach wykonywania tego zawodu zostanie stworzone dzieło czy utwór" - uważa Ministerstwo Finansów. "W związku z tym, jeżeli grafik komputerowy, czy tłumacz literatury pięknej stworzą dzieło w zakresie dziedzin wskazanych w dodawanym przepisie - to przychód uzyskany z tego tytułu będzie korzystał z 50 proc. kosztów" - zapewnia resort finansów.

Kanały społecznościowe